Na co dzień zajmuję się projektowaniem pojazdów szynowych w komputerowych programach 3D i tworzeniem dokumentacji technicznej, jak również przeprowadzeniem symulacji wytrzymałościowych konstrukcji. Największą satysfakcję sprawia mi widok gotowego pojazdu, ponieważ mam świadomość, że jestem jego współtwórcą. Mogę obserwować procesy produkcji, podczas których są wytwarzane i montowane elementy, które wcześniej projektowałem na ekranie komputera. Kontakt z produkcją stwarza doskonałą okazję do bieżącej optymalizacji pomysłów oraz poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Współpracuję ze specjalistami zaangażowanymi w poszczególne etapy procesów technologicznych oraz produkcyjnych, co zapewnia niepowtarzalną okazję do poszerzania umiejętności i rozwijania kreatywności. Praca Konstruktora stawia przede mną wiele ciekawych wyzwań i pozwala mi realizować moje zainteresowania związane z projektowaniem.
Dział Badań i Rozwoju składa się z kilkudziesięciu inżynierów, których pasja i zaangażowanie w pracę przyczyniają się do ciągłego udoskonalania naszych produktów.
Pracujemy w różnych zespołach, m.in. konstrukcyjnym, mechanicznym, elektrycznym, elektronicznym oraz spawalniczym, a wzajemna współpraca gwarantuje innowacyjność, bezpieczeństwo oraz komfort naszych pojazdów. Różnorodność zadań, wynikająca ze złożoności procesów produkcyjnych, daje ogromne możliwości poszerzania wiedzy fachowej i praktyki zawodowej.
Moje codzienne obowiązki związane są z realizacją projektu budowy pojazdów Inspiro dla Metra Warszawskiego. Zajmuję się tworzeniem programów testowych. Podczas testów pojazdów kontroluję, czy wszystkie systemy pokładowe działają zgodnie z ich koncepcją i czy spełniają normy bezpieczeństwa, sprawdzam połączenia sieci (Ethernet, MVB, CAN) oraz okablowania sterującego. Biorę udział w produkcji komponentów, tworzę schematy ideowe, rozwiązuję problemy technologiczne. Praca dostarcza mi codziennie nowych wyzwań, których realizacja daje mi ogromną satysfakcję.
Dział Projektów i Prototypów to kilkunastoosobowy zespół odpowiedzialny za zarządzanie całokształtem zagadnień i procesów produkcyjnych w trakcie realizacji poszczególnych zamówień na różnego typu pojazdy szynowe.
Każdy z nas kieruje procesem i prowadzi projekt, odpowiadając za niego od momentu ogłoszenia przetargu, aż do momentu przekazania pojazdu Klientowi. Specjalista ds. Projektów jest odpowiedzialny m.in. kontakt z Klientem, właściwą komunikację pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu projektowego, jak również za terminowe i efektywne działanie poszczególnych grup technicznych i logistycznych. Jednym z najważniejszych zadań na tym stanowisku jest przewidywanie możliwych zagrożeń realizacji projektu, zapobieganie im lub ich eliminacja. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy i kompetencji, aby poszukiwać jak najlepszych rozwiązań, a co za tym idzie produkować coraz nowocześniejsze pojazdy trakcyjne.
Najważniejsze cechy Specjalisty ds. Projektów to zdolności analityczne, rozwinięte umiejętności interpersonalne, w szczególności komunikatywność oraz asertywność i samodzielność w działaniu. Z uwagi na współpracę z zagranicznymi kooperantami konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego.
Zarządzanie projektami to wyzwanie, wymagające dużego zaangażowania i ciągłego dążenia do rozwoju. Jednocześnie zapewnia ogromną dawkę adrenaliny oraz satysfakcję płynącą z zadowolenia Klienta.
Dział Planowania Produkcji, odpowiada za sporządzenie planów produkcyjnych dla prowadzonych projektów oraz dbałość o zasoby konieczne dla realizacji założeń. Do moich codziennych obowiązków należy analiza dostępnych zasobów, sprawdzanie, czy firma zatrudnia wystarczającą liczbę pracowników na wydziałach produkcyjnych oraz czy park maszynowy pozwala na utrzymanie terminowości i płynność produkcji, jak również zapewnienie, aby materiały konieczne do produkcji trafiły w odpowiednie miejsca. Moim kolejnym zadaniem jest przewidywanie możliwych zagrożeń, zapobieganie im oraz aktualizacja planów produkcyjnych, poprzez wprowadzanie działań korygujących w razie odchyleń od założeń.
Specjalista ds. Planowania Produkcji powinien charakteryzować się zdolnościami analitycznymi oraz kreatywnością, konieczna jest także umiejętność pracy pod presją czasu oraz w zmiennych warunkach. Praca na tym stanowisku jest pełna wyzwań, wymaga zaangażowania i szybkiego uczenia się oraz ciągłego dążenia do doskonalenia własnej pracy, a jednocześnie zapewnia olbrzymią satysfakcję z płynnego i terminowego realizowania harmonogramów przez wydziały produkcyjne.
Do głównych zadań pracowników Działu Metod, w tym moich, należy organizowanie procesów w obszarach produkcyjnych, przy wykorzystaniu narzędzi Lean Management takich jak mapowanie strumienia wartości, standaryzacja, 5S, 5 Why, TPM, SMED, QRQC, PDCA, PFD, KAIZEN, FMEA. Dział Metod zapewnia także wsparcie technologiczne wydziałom produkcyjnym firmy m. in. poprzez rozwiązywanie bieżących problemów produkcyjnych. Jednym z moich kluczowych obowiązków jest nadzór od strony procesowej nad przebiegiem produkcji, jak również inicjowanie i przeprowadzanie projektów nakierowanych na optymalizację procesu produkcyjnego pod kątem jakości produktu, wydajności procesu, obniżenia kosztów wytwarzania, poprawy bezpieczeństwa i ergonomii stanowiska pracy. Odpowiadam również za opracowanie i wdrożenie narzędzi Systemu Produkcyjnego Newag. Planuję i koordynuję działania Kierowników Zespołów ds. Organizacji Procesów Produkcyjnych w obszarach organizowania oraz optymalizowania produkcji.